Parteneriat cu scop de promovare a Gimnaziului ”V.Alecsandri” împreună cu Ziarul Nostru, luna martie 2024

Emoții, bucurie și recunoștință, acesta a fost mesajul care l-au transmis elevii gimnaziului “Vasile Alecsandri” din orașul Mărculești, pentru cele mai dragi ființe în cadrul  sărbătorii  “Mama-rază de lumină”, dedicate Zilei de 8 Martie. Elevii claselor I-IX-a  au adus în scenă dansuri, cântece, scenete și poezii, prin care și-au exprimat recunoștința față de mame și bunici.
 Pentru a degaja atmosfera elevii au invitat și mamele la dans, care au fost destul de receptive și au susținut copiii. Fie că au venit să-și vadă fiica, feciorul sau nepoții, femeile prezente în sală au avut parte de o adevărată sărbătoare pentru suflet.
Directoarea instituției, Svetlana Nagrineac, a mulțumit cadrelor didactice care s-au implicat în organizarea sărbătorii și a venit cu un mesaj de felicitare pentru toate doamnele prezente în sală. În Gimnaziul “Vasile Alecsandri” din  orașul Mărculești își fac studiile și elevii din  cinci localități învecinate.