Astăzi, 09.10.2023, elevii Gimnaziului ”V.Alecsandri”, Mărculești, împreună cu elevii de la Gimnaziul ”Eustafie Popescu”, Băhrinești, au participat la activitatea extrașcolară „ Holocaust- lacrimă vie”. În fiecare an ne amintim despre cei peste 11 mii de evrei torturați în lagărul de concentrare/tranziție de la Mărculești, din anul 1941-1942. Fie veșnică memoria lor!  
          Profesoarele de istorie Cobîlaș Liudmila și Nagrineac Svetlana au implicat adolescenții în diverse sarcini cu scop de conștientizare că toți suntem diferiți și toți avem dreptul la un loc sub Soare.


  În data de 07 octombrie, profesoarele Plugaru Natalia și Nagrineac Svetlana au participat la atelierul de lucru în cadrul formărilor din partea Etwinning Moldova.  Subiectele de bază au fost: implicarea în proiecte europene Etwinning; starea de bine a elevilor; folosirea aplicației CANVA  în cadrul activităților Etwinning, etc.  Aducem mulțumiri formatorilor 👏pentru un atelier interesant și util.

În perioada 18-24 septembrie 2023,  în Gimnaziul ”V.Alecsandri”, or.Mărculești s-au desfășurat un șir de activități cu tematica „Expunerea la substanțe chimice - motive de îngrijorare”;  elevii au fost informați de către asistenta medicală Dna Frecăuțan Serafima despre substanțele chimice găsite în jurul nostru și pericolele lor pentru sănătatea omului. Copiii ajutați de diriginți și părinți au amenajat o expoziție cu postere sugestive, elucidând metode concrete de prevenire a intoxicației cu substanțe chimice. 
  
🎯Adunare generală cu părinții.
   În data de 15 septembrie în gimnaziul nostru s-au întrunit părinții elevilor claselor I-IX pentru a discuta diverse înntrebări la început de an școlar. Ordinea de zi:
1.    Cu privire la orele opționale 2023-2024; raportor Havrun Elena.

2.    Cu privire la Instrucțiunea privind managementul temelor pentru acasă; raportor Havrun E.
3.    Cu privire la tranziția graduală de la ECD la sistemul de evaluare și notare în clasa V-a.
4.    Cu privire la adaptarea elevilor din clasa I și clasa a V-a; raportor Havrun Elena
5.    Cu privire  la evaluarea și notarea rezultatelor învățării; raportor Havrun Elena
6.    Cu privire la Politica de Protecție a Copilului; raportor Gherman Irina
7.    Cu privire la Echitatea de gen și șanse egale; raportor Pădureț Olga
8.    Cu privire la sănătatea elevilor din școală. Raportor Frecăuțan Serafima
9.    Cu privire la oferta cercuri și secții sportive, anul de studii 2023-2024; raportor Gherman Irina
10.    Cu privire la transportarea elevilor, alimentație, bugetul instituției executat până la 15.09.2023; raportor Nagrineac Svetlana.
11.    Cu privire la actualizarea Regulamentului de Ordine Interioară; interzicerea oricăror activități care generează corupție sau acte conexe de corupție, inițierea sau organizarea proceselor de colectare de la elevi, părinți, impunerea de manuale care nu sunt în schema de închiriere, organizarea grupelor de meditație contra plată, dotarea și amenajarea sălior de clasă, interzicerea cadourilor personalului didactic; raportor Gherman Irina.
12.    Cu privire la desemnarea unui părinte în Consiliul de Administrație al instituției.

13.    Diverse.



Recent, în cadrul lecției de limbă și literatură română elevii clasei a V-a, au vizitat biblioteca școlară și au discutat despre importanța lecturii. Citind cărți copiii devin mai intelegenți,  își îmbogățesc vocabularul, își dezvoltă imaginația, etc. Imaginația este mai importantă decât cunoștințele, spunea Einstein. Cunoștințele sunt limitate, iar imaginația nu are restricții, poate să zboare. Bibliotecara Foleșteanu Larisa și profesoara Gherman Irina au adus în vizorul elevilor cărțile care le pot fi de ajutor pe parcursul anului școlar în studierea materiei la limba română.


Interviu

Apreciază noul web-site

Alte interviuri...