🎯Rezultatele concursului la funcția de director adjunct pentru instruire la Gimnaziul”V.Alecsandri”, or.Mărculești.
  În data de 20 iunie în Gimnaziul”V.Alecsandri”, or.Mărculești s-au desfășurat etapele a 2 și a 3 a concursului sus-numit. 
 Membrii Comisiei de concurs au evaluat Curriculum vitae, fiind
contrapuse datele din CV, inclusiv a documentelor confirmative, la criteriile de evaluare inserate în fişa de evaluare.
 Apoi a urmat etapa interviului.  A fost prezentat proiectul viziunii manageriale pentru anii 2023-2028.
  În final, la funcția director adjunct pentru instruire, cel mai mare punctaj l-a acumulat D.Havrun Elena. 
  Felicitările noastre pentru câștigarea concursului! Mult spor, perseverență, satisfacție și rezultate frumoase în funcția de director adjunct pentru instruire!








                   În data de 04 iunie 2023, ansamblul școlar de dans ”De la Mic la Mare” din cadrul Gimnaziului ”V.Alecsandri”, or.Mărculești, r.Florești a participat cu multă ardoare la Festivalul ”Duminica Mare” din s.Trifănești, r.Florești. Coordonatoarea artistică D.Suhari Carolina ghidează cu iscusință elevii în  arta dansurilor populare, cultivând dragostea pentru tradițiile și valorile neamului românesc. Copiii au încântat publicul cu dansul Suita populară, dansată de 12 perechi de fete și băieți. Dansul popular ascunde trăsăturile de caracter ale poporului nostru: hărnicia, dibăcia, estetismul, dragostea pentru frumos; o parte din ”Casa cea mare” a lui Ion Druță; pastelurile primăvăratice ale lui Vasile Alecsandri și melodicitatea versurilor lui Mihai Eminescu.
  Aducem sincere mulțumiri Direcției Cultură, Turism, Tineret și Sport al Consiliului Raional Florești, sub egida D.Litra Ina și organizatorilor sărbătorii în frunte cu Primăria comunei  Trifănești, unde am avut parte de voie bună, cântece, dansuri, bucate alese și schimb de experiență.
   Duminica Mare, cunoscută și sub numele de Pogorârea Sfântului Duh, este sărbătoarea creștină care încheie Ciclul Pascal.  Credincioșii care participă în Duminica Rusaliilor la Sfânta Liturghie primesc ramuri binecuvântate de nuc sau tei, ramuri care simbolizează limbile ca de foc prin care s-a arătat harul Duhului Sfânt lucrator în ucenicii lui Hristos, trimiși de El să binevestească Evanghelia Sa în limbi diferite, la toate neamurile.
În Duminica Mare, imediat după Sfânta Liturghie, se oficiază și Vecernia Rusaliilor, în cadrul căreia se rostesc șapte rugaciuni speciale de cerere a harului Duhului Sfânt.
Începând cu această zi, se rostește rugăciunea „Împarate Ceresc”, rugăciune care nu se spune în perioada de la Paști până la Rusalii.



  În data de 27 mai elevii ansamblului școlar ”De la Mic la Mare” din cadrul Gimnaziului ”V.Alecsandri”, or.Mărculești au participat la Festivalul ”La bășcuțele din Țîra” cu prezentarea dansului ”Suita populară”. Am vizionat cu plăcere cântece, dansuri prezentate de colectivele artistice din raionul Florești și alte raioane ale Moldovei. Oaspete de onoare a fost artista Ioana Căpraru și delegația din România. Aducem mulțumiri organizatorilor pentru o sărbătoare de suflet cu glume, voie bună, bucate alese, expoziții ale meșterilor populari, vizite la bășcuțe și muzeul satului. O zi deosebită, printre oameni și natură, lângă râul Răut și averse de ploițe calde!




      Aducem distinse Felicitări cu prilejul absolvirii celor 4 clase elevilor din Gimnaziul ”V.Alecsandri”, or.Mărculești. Copilăria încet, încet rămâne în urmă, iar tiptil apare seriozitatea și un pic mai multă responsabilitate! Urmează un nou ciclu de studii pentru voi, care va fi la fel de interesant și plin de peripeții! Vă dorim mult succes și să reveniți cu forțe noi în toamnă!
   În data de 26 mai la noi în școală a fost mare forfotă: părinți, elevi, copii, am participat la Sărbătoarea ”Adio, clase primare!” și Ziua Ușilor Deschise pentru picii de la grădinițe. Cântece, poezii, dansuri și voia bună ne-au adunat împreună să ne bucurăm de rezultatele copiilor noștri.  Prima învățătoare, Dna Plugaru Natalia a adus la cunoștința elevilor din clasa a IV-a noua dirigintă, Dna Gherman Irina, care le va fi alături în clasele V - IX. Le urăm o colaborare eficientă, un colectiv de clasă unit, succes la învățătură și bucurii cotidiene.

 


Așa au spus astăzi, 24 mai, elevii din clasa I-îi în cadrul matineului din Gimnaziul ”V.Alecsandri”, or.Mărculești. Învățătoarea Balan Aurica; directorul adjunct pentru educație Gherman Irina; bibliotecara Foleșteanu Larisa și părinții au felicitat călduros prima victorie a copiilor.

 


Anunțăm despre oportunitatea de  înscriere la cursurile gratuite de învățare a limbii române pentru toți doritorii. Lecțiile sunt organizate sub egida Ministerului Educației și Cercetării.  Cursurile se vor desfășura online, gratuit, la final va fi eliberat actul de certificare a studiilor.
  Formularul online pentru completare îl  pot accesa până la 26 mai 2023, pe link-ul de mai jos
https://ctice.md/cursuri_limba_romana/formular/ 
 Se acceptă doar email-urile  @gmail.com
Persoanele care nu au posibilitatea să se înregistreze online la cursurile gratuite de învățare a limbii române se vor adresa  la secretara Gimnaziului ”V.Alecsandri”, or.Mărculești, Foleșteanu Larisa, tel. 067135958

🎯 Activitate în cadrul proiectului educațional-informativ „DIALOGICA. AVERTIZAT - ÎNSEAMNĂ PROTEJAT! #4” 🧩
      În data de 19 mai elevii clasei a V- a şi a VI-a din Gimnaziul ,,Vasile Alecsandri", or.Mărculești au participat la activitatea extrașcolară  cu integrarea jocului de calificare online și sondajului secund în cadrul proiectului educațional-informativ „DIALOGICA. AVERTIZAT - ÎNSEAMNĂ PROTEJAT! #4” - implicarea elevilor și profesorilor din 10 raioane ale Moldovei în discuții despre stilul sănătos de viață”. 



     


  În data de 17 mai elevii și angajații gimnaziului nostru au avut parte de un instructaj și antrenament real și util, pe bună dreptate ”incendiar”. În urma unei alarme  lungi cu toții am părăsit școala, adunându-ne pe stadionul școlar. Acolo diriginții au  organizat copiii, raportând directoarei numărul de elevi prezenți.  S-a depistat că un elev a rămas ”blocat” în școală, astfel echipa de intervenția a pompierilor  l-au salvat, fiindu-i acordat și ajutorul medical. 




  La mijlocul lunii mai a.2023 a avut loc ședința online de anunțare a câștigătorilor  în cadrul concursului internațional ”Cimitirele evreiești locale”, propus de către CENTROPA(Centrul Europei Centrale pentru Cercetare și Documentare)
  Concursul a avut peste 80 de proiecte din 7 țări, în două categorii: Film și Pliant. Scopul concursului a fost redescoperirea și păstrarea  patrimoniului cultural local, caci cum și la sedință a fost citat " nu peretii păstrează cimitirele, dar oamenii cu actiunile lor".
        Filmulețele câștigătoare vor fi plaste pe platformele institutului "Centropa", platforma Inițiativei Cimitirelor Evreiești Europene,și Fundației pentru Patrimoniul Evreiesc. 
 Administrația gimnaziului aduce mulțumiri echipei de elevi din clasa a IX-a: Raileanu Alexandra;
Dolganiuc Andreea;
Plîngău Alexandru;
Sâlnic Cristian;
Suhari Stanislav;
Lazarenco Daniel;
Lazarenco Adrian; 
Profesori coordonatori:  Nagrineac Svetlana, grad didactic superior;                
                                      Cobîlaș Liudmila, grad didactic unu.
     Filmul nostru despre cimitirul evreiesc din or.Mărculești, r-nul Florești poate fi vizionat la linkul: https://www.youtube.com/watch?v=zS_bI3AeUtI
Centropa (https://www.centropa.org/) este un institut istoric evreiesc non-profit, dedicat conservării poveștilor și fotografiilor familiei evreiești din secolul XX din Europa Centrală și de Est și din Balcani și diseminarea acestor povești și fotografii prin filme, cărți și expoziții.
  Mulțumiri organizatorilor pentru un concurs interesant și instructiv!!!

Interviu

Apreciază noul web-site

Alte interviuri...