Împreună cu elevii continuăm șirul activităților dedicate respectării regulilor circulației rutiere. ⚠️Astfel, în curtea școlară,  s-a desfășurat un Flashmob: „Strada: aşa da, aşa nu!” - sensibilizare la un trafic sigur pentru pietoni și șoferi. Scopul  este de a le forma elevilor un comportament responsabil, pentru ca ei să înțeleagă riscurile la care sunt supuși dacă încalcă regulile de circulație şi de a le reaminti copiilor și părinților despre necesitatea respectării regulilor de circulație. 




 



  La început de luna septembrie în Gimnaziul ”V.Alecsandri”, s-au desfășurat un șir de activități în cadrul Decadei Circulației Rutiere. Astfel  prof.de educație fizică Nagrineac Mihail a organizat un concurs numit Ziua Ciclismului, în care elevii claselor gimnaziale și-au demonstrat abilitățile de a conduce o bicicletă. Cel mai rapid ciclist a fost desemnat  elevul clasei a VI-a, Revenco Dumitru; Locul II- Donos Dmitrii; Locul III- Lungu Marian; Locul IV - Gonța Andrei. Scopul competiției a fost de a informa elevii despre responsabilitatea în trafic și atenția maximă la semnele de circulație. 
   În cadrul altor acțiuni, diriginții au discutat cu elevii despre pericolele neatenției la traversarea străzii și  prudența maximă atunci când  ei sunt în rol de pietoni.
   Prudenţa este arta de a controla riscul. (Alexandru Paleologul)








   Cu emoții, flori, zâmbete, ghiozdane în spate a demarat anul școlar 2023-2024. Copiii din gimnaziul nostru au avut parte de careul solemn Primul Sunet, apoi au fost implicați în lecții cu tematica Moldova Europeană. Cu un mesaj de felicitare a  venit Primarul or.Mărculești, Dnul Vîrlan Ion și reprezentanta Comitetului părintesc, Dna Chilaru Lilia.
    Urăm întregii comunități educaționale  un an de studii reușit, plin de încredere în forțele proprii și încărcat cu evenimente complexe care vor deschide noi orizonturi în lumea cunoștințelor.





       Astăzi, în  instituția noastră a sosit primul laborator de educație STEAM pe roți din Moldova, ceea ce a permis elevilor noștri să învețe despre abilitățile secolului XXI.
🚚Camioneta „STEAM pe roți” (Știință, Tehnologie, Inginerie, Arte și Matematică) este echipată cu kituri STEAM ce includ seturi de robotică, arduino și laptopuri.
🤹‍♀🤹Elevii claselor a VI-a și a IX-a au fost provocați să devină pentru 4 ore adevărați ingineri și să proiecteze cu ajutorul softului Fusion 360, modelul 3D a unui inel din metal și a unui diamant. Întreaga activitate a fost moderată pas cu pas de domnișoara Marinela, oferind permanent feedback pozitiv pentru fiecare produs digital în parte.






  Astăzi, 15 august, profesorii, părinții și eleviii din cadrul IP Gimnaziul ”V.Alecsandri”, s-au adunat într-o Conferință cu genericul” Evaluarea învățării- factor esențial în implementarea curriculumului școlar”. Au fost abordate aspecte precum: tema de acasă, tehnici de autoevaluare și interevaluare, metoda de evaluare- proiectul, etc. Comunitatea educațională a discutat despre problemele existente la acest capitol din viziunea celor trei actanți ale educației: părinți, elevi și profesori. 
Urăm la toți învățăceii un an școlar cu spor, noi descoperiri, formare/dezvoltare de competențe și o creștere personală în rezultate!







Elevii gimnaziului nostru, Jalbă Alexandrina, Suhari Sergiu și Pînu Cristian participând în cadrul Concursului 
,,Ambasadorii siguranței ", etapa I,  au fost selectați pentru participarea la etapa a II-a, în cadrul Taberei de Vară ,,Police Explorer", în perioada 24-28 iulie în municipiul Chișinău.
alături de 51 de tineri și tinere din 10 raioane ale țării!
Patru zile pline de descoperiri, excursii și schimb de experiențe au fost combinate cu distracție și, nu în ultimul rând, cu crearea de noi prieteni.  
Momentul culminant - ceremonia oficială de înmânare a diplomelor, care a avut loc la sediul Inspectoratului General al Poliției.🎓📜
Felicităm participanții pentru realizările lor și le mulțumim pentru entuziasmul și dorința de a învăța și de a se implica. 






Elevii gimnaziului nostru, Jalbă Alexandrina, Suhari Sergiu și Pînu Cristian participând în cadrul Concursului 
,,Ambasadorii siguranței ", etapa I,  au fost selectați pentru participarea la etapa a II-a, în cadrul Taberei de Vară ,,Police Explorer", în perioada 24-28 iulie în municipiul Chișinău.
alături de 51 de tineri și tinere din 10 raioane ale țării!
Patru zile pline de descoperiri, excursii și schimb de experiențe au fost combinate cu distracție și, nu în ultimul rând, cu crearea de noi prieteni.  
Momentul culminant - ceremonia oficială de înmânare a diplomelor, care a avut loc la sediul Inspectoratului General al Poliției.🎓📜
Felicităm participanții pentru realizările lor și le mulțumim pentru entuziasmul și dorința de a învăța și de a se implica. 






  Ne-am bucurat de rezultatele elevului nostru Plîngău Alexandru, care a fost selectat pentru a participa la Tabăra de vară din partea Centrul Media pentru Tineri.
Denumirea Taberei : Media Camp 2023
Participanți : Au fost aleși doar 30 de participanți din 600 de formulare de înscriere
Unde : Complexul Turistic Costești din r.Ialoveni 
Durata : 5-8 iulie
Anii : 15-18 ani
Impresiile lui Alexandru sunt următoarele:
”Această tabără a fost o opurtunitate pentru a învăța mai multe despre universul Media. În fiecare zi, cei de la Centrul Media ne făceau traininguri despre cum se filmează corect, cum se fac scenariile corect, cum se folosesc subtitrări, cadre, unghiuri de filmat, microfonul corect cum se pune ca să se audă bine și tot așa. Deasemenea, Centrul Media ne dădea o însărcinare de a face videouri scurte pe tiktok despre o anumită temă, iar dimineața următoare fiecare din noi analizam videourile fiecăruia, iar apoi spuneam ce ne place și ce nu, la fel și organizatorii comentau videourile noastre. Am avut multe activități, traininguri și altele. La urmă am primit cu toți câte o diplomă cu care ne vom putea angaja mai ușor într-o funcție asemănătoare. Mulțumesc mult Centrului Media pentru oportunitatea de a învăța lucruri noi și a petrece timpul din vacanță util.”








и ещё 2









Нравится


Комментировать

Поделиться


Tabăra de vară „YOUthAct - Tinerii pentru Justiție”, ediția 2023, cu durata de 5 zile, în perioada 17-21 iulie 2023, la care a participat elevul Suhari Stanislav, organizată la Pensiunea Holercani.
Programul Națiunilor Unite pentru TV Dezvoltare (PNUD) Moldova, cu suportul financiar al Germaniei, implementează proiectul „Îmbunătățirea accesului la justiție pentru a trăi în demnitate” (A2J4Dignity). Una dintre componentele importante ale acestui proiect ține de promovarea alfabetizării juridice în rândul populației, cu accent asupra persoanelor din grupurile vulnerabile și a tinerilor/tinerelor.
Tabăra de vară a fost destinată tinerilor din regiunile de Nord, Centru, Sud, partea stângă a Nistrului, absolvenți ai claselor a IX-a, a X-a și a XI-a, dar și copiilor refugiați din Ucraina cu vârstele cuprinse intre 12 - 18 ani. Toate cheltuielile aferente organizării au fost acoperite de către proiect.
Scopul taberei de vară a fost de a spori înțelegerea și de a consolida cunoștințele elevilor privind drepturile omului și mecanismele de protecție ale acestora, precum și a sistemului de justiție național.
Astfel, într-o manieră interactivă și participativă, tinerii/tinerele și-au îmbogățit cunoștințele, și-au dezvoltat gândirea critică și au dobândit abilități importante, pentru a se informa corect și temeinic despre sectorul justiției.








и ещё 14









Все реакции:2Olga Dolganiuc и Irina Gherman

 Dragi absolvenți, astăzi, 3 iulie, ați ridicat certificatele de studii gimnaziale. Felicitările noastre cordiale! Viața se așterne în fața voastră ca o pajiște cu miros proaspăt de aventură și cu flori gata de a fi admirate și culese. Vă dorim să aveți curiozitatea și perfecționismul lui Leonardo da Vinci, puterea de muncă a lui Michelangelo, îndrăzneala lui Picasso și non-conformismul lui Dali! Aveți curajul să fiți creativi și să vă urmați visele până la îndeplinire!


























Interviu

Apreciază noul web-site

Alte interviuri...