În perioada 22 martie - 01 aprilie în IP Gimnaziul “Vasile Alecsandri” a demarat   Săptămâna Limbii Engleze. Profesorii Sochirca Tatiana și Bostan Elena împreună cu elevii au
desfășurat o gamă variată de activități, scopul principal fiind îmbunătățirea scrierii și comunicării elevilor în limba engleză.
Startul a fost dat pe 22 martie. În colaborare cu profesoara de geografie și biologie, Dna  Elena Havrun, a fost aranjat un panou informativ în limbile română și engleză de Ziua Mondială a Apei.


  În data de 20 martie a.c, psiholoaga Dna Pădureț Olga a desfășurat o sedință online pentru profesorii din Gimnaziul ”V.Alecsandri”, unde s-au discutat aspecte ce țin de modalități  comportamentale pentru prevenirea autovătămării și suicidului în rândul tinerilor. A fost analizat rolul actorilor comunitari în acordarea îngrijirilor; importanța empatiei și păstrarea confidealității, etc. 
  Administrația gimnaziului încurajează formările profesionale ce permit dezvoltarea competențelor angajaților și implementarea cu succes a politicilor de stat în domeniul educației.
       „Nu conteaza ce meserie ai, conteaza sa fii cel mai bun.” Abraham Lincoln

      La sfârșitul lunii februarie  s-a dat start  concursului ecologic național ,,SĂ PĂSTRĂM APELE CURATE!", ediția a III,  de către Direcția Învățământ, Tineret și Sport Glodeni. Instituția Publică Gimnaziul Ciuciulea.   
Perioada 22 februarie- 22 martie 2023.
Concursul a cuprins 2 etape: Etapa locală, perioada 27 februarie- 15 martie 2024.
Probele concursului: 
1. Proba literară "Apa- sângele albastru al pământului"
2. Proba practică:
* Modelarea machetei " Circuitul apei în natură"-pentru ciclul primar;
* " Fă schimbarea! Apa îți va mulțumi!"- pentru ciclul gimnazial.
În urma evaluării produselor de către membrii juriului format, cele mai originale și relevante produse au fost transmise pentru a participa la etapa națională.


    La mijlocul lunii martie membrii Consiliului Elevilor din Gimnaziul ”V.Alecsandri” s-au implicat activ în proiectul de promovare a instituțiilor de învățământ ”Școala Mea”, propus de către Direcția Generală Educație Florești în parteneriat cu Ziarul Nostru.  Elevii au reușit să prezinte instituția noastră din viziunea lor, fiind prezenți la lecții, activități extrașcolare și extracurriculare, cât și în pauze pe holurile școlii. 
   Administrația gimnaziului aduce mulțumiri membrilor Consiliului Elevilor pentru atitudine, viziune și promovarea Gimnaiului ”V.Alecsandri”!

   Ziua de 6 martie a fost fierbinte în Gimnaziul ”V.Alecsandri”.  Elevii au primit în ospeție părinții și reprezentanții Ziarul Nostru, împreună fiind parte la un concert inedit ”Mama-rază de lumină”. Copiii au cântat, dansat, recitat poezii pentru cele mai scumpe ființe- Mamele și Bunicuțile.  Cu mesaj de felicitare a venit Dna Nagrineac Svetlana, directoarea instituției.


  La finele lunii februarie și început de martie la noi în instituție s-a desfășurat Săptămâna Geografiei, coordonată de Dna Havrun Elena.  Elevii au fost implicați în amenajarea panoului informativ; expoziție de machete ale sistemului solar; expoziție de postere”Continentul meu preferat este...”.  Săptămâna a fost încheiată cu un concurs al tinerilor geografi, pentru elevii claselor 5-8.  Copiii au demonstrat că dețin competențe în Geografie și pun la mare valoare citatul: ”Fără limbă, fără istorie, fără geografie nu mai eşti fiul acestui pământ.”

Interviu

Apreciază noul web-site

Alte interviuri...