**Decada drepturilor Copilului în desfășurare**

Pentru a marca adoptarea Convenției cu privire la drepturile copilului pe 20 noiembrie,în data de 19 noiembrie 2021, în gimnaziul nostru s-a  celebrat Ziua Internațională a Drepturilor Copilului . Copiii din gimnaziu au „preluat puterea” și au colorat lumea în albastru în semn de susținere a drepturilor copilului,au venit îmbrăcați în albastru pentru a atrage atenția asupra importanței drepturilor copilului. Au  discutat despre drepturile copilului și și-au  exprimat opiniile. De asemenea, s-au realizat ore de management școlar. A urmat o activitate creativă, unde copiii au ilustrat pe o pânză drepturile pe care le au. Articolul 12 al Convenției ONU cu privire la Drepturile Copilului prevede dreptul copiilor de a fi ascultați și de a le fi luate în considerare opiniile, contribuind astfel, la îmbunătățirea comunității. Activitățile oferă elevilor ocazia de a contribui la schimbări pozitive în școală, comunitate prin participare și implicare. Totodată, continuăm să tragem semne de alarmă asupra aplicării oricărei forme de abuz asupra copiilor.În această zi cu o semnificație deosebită, ne-am adresat copiilor să remarce care le sunt drepturile, să militeze pentru respectarea lor, iar în cazul în care aceste drepturi le sunt încălcate să capete curaj și să sesizeze organele abilitate, care vor interveni în dependență de necesitate.