Excursie la sectorul de Poliție Mărculești

**Excursii la finele anului de studii 2020-2021**
Mulți elevi din clasa a 8 au decis să îmbrățișeze profesia de polițist, în urma frecventării orei opționale Educația pentru socializare  juridică, cu suportul logistic a PH International.
În data de 26 mai ei au vizitat sectorul de poliție din or.Mărculești, un sector renovat și dotat în conformitate cu cerințele internaționale și bunele practici în domeniu. Elevii au fost ghidați de polițista de sector, Carolina Clim și diriginta Carolina Suhari. Copiii au remarcat că sectorul dispune de spații de așteptare confortabile și birouri cu tehnică performantă, ceea ce face mai ușoară munca unui polițist. Prin această vizită ne-am dorit apropierea poliției de comunitate, totodată promovarea profesiei de polițist în rândul elevilor.
Aducem sincere mulțumiri sectorului de Poliție Mărculești pentru activități educative comune, benefice pentru educarea tinerei generații.
Polițistul - prietenul copiilor!