O nouă oră opțională: ,,Educația pentru socializare juridică”

”Cei mai mulţi oameni nu îşi doresc libertate, deoarece aceasta înseamnă responsabilitate. Iar responsabilităţile îi sperie pe oameni.” Sigmund Freud.
În anul curent, elevii clasei a 8, vor studia o nouă disciplină opțională Educația pentru socializare juridică, proiect propus pentru pilotare în anul de studii 2020-2021 în baza memorandumului semnat între Ministerul Educației, Culturii și Cercetării, Inspectoratul General al Poliției și PH International. În data de 01 septembrei 2020 a fost dat startul acestui proiect interesant și util pentru elevi, fiind desfășurată prima oră. Elevii vor avea 2 profesori: Dna Suhari Carolina, coordonator proiect în instituție și Dna Clim Carolina, polițistă sector Mărculești. Curriculum cuprinde teme, precum: Patria sunt Eu; Poliția în serviciul comunității; Sesizarea poliției; Securitatea publică; Infracțiuni și consecințe; Urmărirea penală; Expertiza criminalistică, etc. Le urăm Un An fructuos, cu multe experiențe pozitive, cu ample cunoștințe, colaborare și legare de noi prietenii.