🎯La sfârșit de an participăm la o Conferință de totalizare.

Pe parcursul a 3 ani în Gimnaziul ”V.Alecsandri” din or.Mărculești elevii au ales ora opțională Educația pentru Socializarea Juridică. O inovație a acestei lecții este că mesajul didactic e predat de 1 profesor și un polițist. La noi în școală cadrele didactice a acestei ore sunt Dna Suhari Carolina și Dna Clim Carolina, ofițer de poliție, Sectorul Mărculești. Elevii au posibilitatea să discute studii de caz reale; să învețe cum funcționează un stat, legislația, sancțiuni, etc.
  Totodată, în școală funcționează și cercul STEAM și Criminalistică, prof.Dna Crijanovschi Larisa, care, împreună cu elevii, cercetează amprente, dovezi, identifică infractorii, etc, și au acces la excursii în laboratorul de criminalistică din or.Bălți. Mulți copii sunt tentați de a alege profesii din domeniul judiciar.
   Aducem mulțumiri PH International pentru materialele oferite, ghidare metodologică, proiecte câștigate în domeniul Siguranței în traficul rutier; mod de viață sănătos, stop plagiatul școlar, etc.