Mesaj de felicitare cu ocazia Sărbătorii tradiționale 1 Septembrie- Ziua Cunoștințelor

Dragi elevi, multstimați părinți şi distinşi profesori,  onorată asistență!

În virtutea trecerii ireversibile a timpului, viaţa ne oferă un prilej de bucurie, atunci când bate insistent la uşă septembrie.

Trăim profund, toţi cei adunaţi aici, emoţia lui unu septembrie. Nu e întîmplător lucru deschiderea anului de învăţămînt la această dată. E un timp şi un spaţiu plin de multe semnificaţii.

Unu e sinonim cu începutul, cu chemarea, cu speranţa, cu visul, de ce nu – cu steaua; e simbolul omului în picioare, singura fiinţă vie, bucurîndu-se de această însuşire, e cifra omului, care se înalţă prin cunoaştere la un nivel de fiinţă superioară; e emblema omului activ; e timpul cu deschidere spre doruri de mister, de adânc, de înalt şi de departe.

Dragi elevi, ziua de 1 septembrie este in primul rând o sărbătoare dedicată vouă, asa că dorec să vă felicit pe voi mai intai! Fie să aveți parte doar de succese la învătatură incununate cu note bune, noi cunoștințe utileși să vă cultivați iubirea față de carte!

Cu ocazia zilei de 1 septembrie, doresc sa felicit toti copiii care pentru prima dată pășesc pragul Imparatiei Cunoștințelor! Fi-ți bravo, fi-ți sârguinciosi, fi-ți ascultatori și ve-ți fi mereu recompensați cu note bune!

Onoraţi profesori, Vă asigurăm de profundul nostru respect şi vă dorim succese în munca  Dvs de a-i învăţa pe aceşti copii încrezători să fie oameni.

Stimaţi părinţi, vă îndemnăm să rămâneţi  şi în continuare patreneri reali  în activitatea şcolii, spre binele copiilor.

Un an şcolar bun, binecuvîntat cu linişte, pace şi multă sănătate!

Deschide  cărţile   ca  să  înveţi   ceea  ce  au   gândit  alţii ! Închide apoi  cărţile   ca  să  gândeşti   tu  însuţi !