Găleata Albastră, ediția 2020! Un dar de Crăciun oferit celor mai triști ca noi.

Pe parcursul lunii decembrie elevii claselor 1- 9 din Gimnaziului ,,V.Alecsandri”, or.Mărculești s-au implicat activ în campania de binefacere Găleata Albastră, organizată de către Dorcas Aid Moldova, prezentă în Moldova din a.2003. Această asociație obștească contribuie la dezvoltarea comunităților defavorizate din peste 30 de localități din mai multe raioane ale țării: Florești, Telenești, Rezina, Bălți, Sângerei, Hâncești, Cimișlia, Basarabeasca, Ialoveni etc. Elevii noștri au adunat alimente, produse igienice și alte lucruri de primă necesitate, încărcând Gălețile Albastre. Ulterior, ele au fost donate la persoanele nevoiașe din localitate. Dar din dar se face Rai- o zicală populară, care ne amintește să nu uităm de cei mai triști ca noi, să încercăm să ajutăm oamenii din jurul nostru, să fim receptivi la  nevoile semenilor noștri. Psihologii au demonstrat că persoanele darnice și empatice se simt mai fericite în viață și trec mai ușor peste problemele personale.