Proiect ,,Educație pentru socializare juridică,,

În data de 15 iunie a.c, în incinta LT,,M.Costin,,Florești s-a desfășurat o ședință lucrativă împreună cu reprezentanții DGE Florești Dna Furtună Lidia și reprezentantul Ambasadei SUA, Director PH INTERNATIONAL  Dnl Pintea  Iurie,  directorii  din  3 instituții de învățământ, reprezentanți ai Poliției Florești. Raionul Florești a fost selectat pentru implementarea Programului de socializare juridică din Republica Moldova. Trei instituții de învățământ: Liceul Teoretic,,M.Costin,,Florești; Gimnaziul,,V.Alecsandri,, Mărculești; Gimnaziul Gura Camencii, în parteneriat cu Inspectoratul de Poliție Florești pe parcursul anilor 2020-2021, vor fi parte la un proiect inedit, ce presupune desfășurarea unor activități comune între Școli și Poliție cu scop de a contribui la consolidarea statului de drept, de a susține comunitățile în prevenirea delicvenței juvenile și de a dezvolta o cooperare pozitivă dintre tineri, instituțiile de aplicare a legii și de învățământ. În scolile- pilot selectate va fi predată o nouă disciplină opțională Educația pentru socializare juridică, totodată vor fi deschise cercuri, cluburi extracurriculare(Urmărim urmele/Investigație și Știință/ Tânărul Criminalist), unde, elevii, în mod interactiv, vor efectua o cercetare criminalistică. În proiectul-pilot vor fi implicați elevii claselor a VIII, care vor beneficia de manual la disciplina nouă și dotările necesare pentru  aceste activități specifice.