Elevii Gimnaziului au fost implicați în proiectul ,,Educația fizică și Fotbal,,

În anul școlar 2019-2020, elevii Gimnaziului,,V.Alecsandri,,or. Mărculeși au fost implicați în mai multe proiecte naționale. Unul dintre ele este proiectul,,Educația fizică și Fotbal,, cu susținerea metodologică a Federației Moldovenești de Fotbal, or.Chișinău. Au fost instruite în domeniul dat învățătoarele claselor a 3 și 4: Dna Vangheli Aliona și Dna Tintiuc Lilia. Instituția a beneficiat de  setul pentru Fotbal, clase primare: Veste Tricot. din bumb. Hooded Jacket team maroon 2 buc. Tricouri tricot. din bumb. T – shirt team maroon 2 buc. Plastron copii 10 buc. Plase pentru mingi ball net 10 balls black 1 buc. Mingi gonflabile Light ball striker 2.0 MS 10 buc. Set de conuri marking cones 0,5 set. Pompe de aer actionate de mina pentru mingi ball pump basic 1 buc. Parti pentru pompe de aer valve needle basic 1 buc. Scară speed and agility ladder 1 buc. Carte Ghid de implementare 3 buc. Fotbalul este îndrăgit mult de elevi; ei îl practică și acasă în cadrul procesului educațional la distanță. Iată primele rezultate, le puteți viziona în secvența video elaborată cu ajutorul elevilor claselor 3 și 4.