🎯Seminar teoretico-practic ”Motivarea elevilor pentru învățarea eficientă”.

Cadrele didactice au avut parte de jocuri energizante, material informativ, metode și strategii interactive. Termenul de MOTIVAȚIE provine din latinescul ”movere”, care înseamnă ”a mișca”. Unele din tehnicile motivaționale expuse au fost: jocul de rol; învățarea cu ajutorul TIC-urilor; etc. Ingredientele cheie pentru îmbunătățire motivației elevilor sunt: încurajarea; implicarea în activități; evitarea monotoniei; realizarea conexiunii cu viața reală; dezvoltarea relațiilor semnificative și respectuoase cu elevii; crearea unui mediu fără amenințări; etc.
 Administrația instituției aduce mulțumiri D. Cobîlaș L. și Bostan E. pentru o activitate interesantă, prodigioasă și oportună.