****Ziua Internațională a Toleranței ne învață să fim mai buni.***

Sub acest generic în gimnaziul nostru, în luna noiembrie, s-au desfăşurat o serie de activităţi  care vizează formarea comportamentelor şi atitudinilor tolerante. Activităţile au oferit elevilor posibilitatea de a învăţa să construiască relaţii bazate pe toleranţă, înţelegere si solidaritate, să  respecte demnitatea fiecărei persoane şi  au avut  ca finalitate promovarea unei concepţii sănătoase privind respectul, cooperarea, înţelegerea, respectul faţă de sine şi faţă de ceilalţi, respectarea unor decizii, prin adoptarea a unor comportamente pozitive care să le permită reintegrarea în societate mult mai uşor. Imagini cu fete zâmbitoare în timpul pauzelor au fost împărţite colegilor şi profesorilor Zâmbesc şi asta vreau să primesc!. Dna Olga a realizat o oră la clasa a IX-a cu subiectul: Toleranta Între virtute și slăbiciune. Elevii clasei a V-a la fel, au participat la o lecţie inedită despre toleranţă.