Elevii clasei a IX din Gimnaziul ”V.Alecsandri” în data de 11 noiembrie 2024,  au avut oportunitatea, împreună cu prof.de istorie Nagrineac Svetlana, să cerceteze tema ”Regimurile totalitare din perioada interbelică” folosind vestigii adunate în Muzeul școlar ”Pași prin istoria coloniilor evreiești din Basarabia”.  Elevii au activat în echipe și au depistat obiecte, documente, fotografii, etc., cu ajutorul cărora au argumentat trăsăturile unui regim totalitar. Astfel copiii și-au aprofundat cunoștințele despre nazismul german și comunismul sovietic, holocaustul evreiesc din perioada Celui De Al Doilea Război Mondial, xenofobie, șovinizm, etc. 
  Muzeul școlar își deschide larg ușile și pentru alți vizitatori care doresc să afle mai multe despre Holocaustul din Basarabia și viața evreilor de aici. Deținem documente, fotografii, mărturii scrise și înregistrări video. 
   Pentru întrebări ne puteți lăsa un mesaj la marculestiscoala@gmail.com, tel. 069461869





În data de 09 noiembrie în incinta școlii Consiliul Elevilor a organizat împreună cu elevii claselor 1-9 Iarmarocul ”Toamna de Aur”. De la mic la mare au participat cu entuziasm în rol de vânzători și cumpărători. Astfel a fost pusă în practică teoria de la Educația antreprenorială, copiii fiind ghidați și ajutați de către părinți și cadrele didactice. Sursele financiare adunate au fost adunate de către Consiliul Elevilor și vor fi folosite pe parcursul anului școlar la activitățile extracurriculare și extrașcolare.   
     Administrația instituției aduce mulțumiri tuturor celor implicați în buna desfășurare a iarmarocului, care a dus emoții pozitive, noi abilități și a permis Consiliului Elevilor să atragă fonduri pentru activitățile ulterioare.
  




       Lista premianților din Gimnaziul “Vasile Alecsandri”, or.Mărculești, r-nul Florești participanți   în cadrul concursului autumnal Expoziții de toamnă, 2024

 

Clasa I

1.Musteata Alexandru 

2.Gorodenco Alexandru 

3.Bescorovainii Viorica 

4.Condratiuc Mihai 

5.Folesteanu  Maria 

6.Barbascumpa  Vladislav 

7.Rimis  Alexandru 

8.Gaidibadi Damian 

9.Misiru  Tatiana. 

10.Dolganiuc David

11.Risneac Marinela

 

Clasa a II-a

1. Efteni Romina Andreea

2. Efteni Ermina Irina

3. Doboș Nika

4. Foleșteanu Timur

5. Golovatic Dumitrița

6. Beloniu Nichita-Ion

7. Rotaru Marina

8. Ciocîrlan Sofia

 

Clasa a III-a

1.Balan Amelia 

2. Cazacu Andrei 

3. Todașcu Alexandra 

4. Munteanu Evelina 

5. Nagrineac Gheorghe

6. Gulei Alexandra 

7. Cernei Gabriela 

8 . Dalnicenco Iulia 

9. Sodikova Amina

10. Condratiuc Denis

11. Chelban Sofia 

12.Gaiuc Gabriela 

13.Jitniuc Nichita

14.Lazarenco Andra

15. Polat Amina

16.Manea Alexandrina

 

Clasa a IV-a

1. Boţoc Dionisie

2. Cernei Arina

3. Fătu Andreea

4. Gaidibadi Al-dru 

5. Gaiuc Gheorghe

6. Gnida Daniela 

7. Gorpin Serghei

8. Rotari Anastasia

9. Tcaci Miriam

 

Clasa a V-a

1.Munteanu Laura

 

Clasa a VI-a

  1. Galan Arianna
  2. Burduja Alexandrina

 

Clasa a VII-a

  1. Tintiuc Andrei

 

Clasa a IX-a

  1. Bivol Anastasia
  2. Jitniuc Daniel

 


      În data de 31 octombrie Părintele Carp de la Biserica ”Sfântul Nicolae” din or.Mărculești a venit  cu un dar util pentru elevi și cadrele didactice: peste 50 de cărți religioase, care vor fi folosite în cadrul orelor de Religie, la lecțiile de Dezvoltare personală, Educația pentru societate, etc. 
 Administrația Gimnaziului ”V.Alecsandri” aduce sincere mulțumiri Părintelui Carp Cebotaru și Dnului Sergiu, reprezentantului Fundației Sfântul Filaret cel Sfânt din România pentru literatura donată școlii. Suntem în speranța că citind pildele ortodoxe și învățămintele creștine copiii își vor deschide inimele spre Dumnezeu și valori ca: bunătate, adevăr, cumsecădenie, respect față de Natură, părinți, profesori, semenii lor.
  ”Cărţile sunt felul oamenilor de a avea aripi ca îngerii.” Andrei Pleșu


🍁🍁Toamnă, dulce toamnă!🍂🍂
  Expoziția de artă decorativă „Armonii autumnale” a deschis larg ușa   exponatelor confecționate de către elevi și părinți la finele lunii octombrie în Gimnaziul ”V.Alecsandri”. Astfel, holul din instituție, s-a transformat  temporar într-o galerie de artă minunată, impresionantă prin culoare și miros. Lucrările au fost confecționate din fructe, legume, frunze, vegetație, ce surprind cu sensibilitate peisaje de toamnă, culori şi forme, ancorate  în emoția momentului trecător şi a farmecului spaţiului.
  Administrația gimnaziului aduce mulțumiri tuturor participanților, adresând urări de bine, sănătate și pace. 
   Toamna – bine îmbrăcată în aur – este cel mai bogat anotimp al sufletului…





    În data de 30 octombrie se vor împlini 32 de ani de la tragicul accident rutier care a curmat viața ineditului cuplu de cântăreți Ion și Doina Aldea-Teodorovici.
  Elevii clasei a VIII-a ghidați de profesoara Pleșca Ana, în data de  23 octombrie au desfășurat o activitate de comemorare recitând poezii, interpretând cântece și reflecții despre corifeii muzicii naționale.
  ”Se întorc acasă din străinătăți păsările, iar păsările cântecului nostru- Doina și Ion- nu mai vin de unde au plecat. Se simte dureros lipsa lor, ochiul plâns al unui mare gol ne priveste din orișice manifestare culturală de la noi” Gr.Vieru.
  Ei au sfințit tot ce este frumos și au devenit simbolul național al românilor. Nimeni nu a cântat mai bine decât ei pe Dumnezeu, pe Eminescu, tricolorul și limba română, casa părintească, vocul din vatră, demnitatea neamului!  Nu întâplător ei s-au făcut atât de dragi Domnului, încât ni i-a luat...Ei nu au plecat! E sunt cu noi...
   Mulțumiri și considerațiunile noastre pentru toți cei implicați în organizarea și desfășurarea activității comemorative.


        În perioada 14 -18 octombrie 2024,  în IP Gimnaziul ,,Vasile Alecsandri”, or. Mărculeşti s-au desfăşurat  activităţi de informare, sensibilizare  şi prevenire a fenomenului traficului de fiinţe umane, în scopul informării elevilor despre pericolul și consecințele sale.     Elevii, părinţii şi profesorii au vizionat filmul „Libertatea unei victime a traficului de persoane depinde de alegerile tale!”. Au participat la atelierul de creație „Stop traficului de persoane”, în care au realizat  postere și desene. Consiliul Şcolar al Elevilor au participat la distribuirea de pliante și materiale informative privind prevenirea traficului de persoane. Campania Națională „Săptămâna de luptă împotriva traficului de ființe umane” a fost realizată cu succes. Activitățile planificate au fost diversificate și adaptate nevoilor elevilor, vizând atât informarea, cât și dezvoltarea abilităților de prevenire a acestui fenomen.







   În data de 18 octombrie  elevii claselor a VII-IX-a au participat la etapa intrașcolară a Campionatului național de joc intelectual ,,Sub cușma lui Guguță”, pentru ciclul gimnazial. 
Echipele de elevi ,, Gândirea strategică”, ,,Cercetătorii paradoxului”, ,,Inteligență infinită”, ,,Logica în acțiune” cu perseverenţă au demonstrat rezultate frumoase, au fost ingenioşi, au demonstrat că dau dovadă de creativitate. Bravo!  Le dorim succese în etapa următoare! Suntem siguri că veţi da dovadă de aceleaşi rezultate frumoase!










   În data de 11 octombrie, toți elevii Gimnaziului ”V.Alecsandri” au participat la antrenamentul de simulare a evacuării instituției în cazuri excepționale, precum incendiu, ori cutremur de pământ. Copiii au aflat cum să se comporte în așa împrejurimi, dar și ce nu e bine să întreprindă când vor fi în impas.  
    Administrația instituției aduce mulțumiri reprezentanților Secției Situații Excepționale Florești pentru informațiile și prezentările practice aduse în vizorul elevilor.










Interviu

Apreciază noul web-site

Alte interviuri...