„A preda unui copil nu înseamnă să umpli un vas,
înseamnă să aprinzi o flacără.” Michel de Montaigne (1533 – 1592)
     În ultima săptămână din luna noiembrie în IP Gimnaziul ”V.Alecsandri” s-au desfășurat un șir de lecții publice, precum la Limba și literatura română- atelier de discuții ”Zece reguli deștepte ale comunicării”, profesoara Pleșca Ana și elevii clasei a VIII-a;  la Fizică ”Ochiul-sistem optic natural. Defecte ale vederii. Ochelarii”, Marțeniuc Aliona și elevii clasei a IX-a; la Matematică ”Prisma și elementele ei”, profesoară Popescu Ana și elevii clasei a IX-a; la Educația tehnologică- ”Efectuarea punctelor de brodat ,,lănțișor", profesor Curoșu Valentina și elevele clasei a VII-a.
  Elevii au avut parte de emoții pozitive, cunoștințe noi și aplicarea lor în practică. 
       Învăţătura e lumina ce-ţi face viaţa mai senină!
















    Aducem felicitările noastre elevului clasei a III-a, Cazacu Andrei, pentru decernarea Bursei Ștefaniane, dedicată susținerii excelenței , organizată de voluntarii din Academia Ștefaniană, sub egida Dnului Boldirescu Sergiu de la Liceul Teoretic ”Miron Costin”, or.Florești.
  Considerațiunile noastre pentru organizatori! Succes și realizări frumoase în continuare!



   Adelina Sîrbu, fosta elevă a gimnaziului nostru, alături de Tinerii Voluntari din Academia Ștefaniană, în cadrul evenimentului " Bursa Ștefaniană" au recompensat 24 de elevi din raionul Florești, care pe parcursul treptelor sale de elev au demonstrat cu siguranță devotamentul, înțelepciunea și talentele sale.
Adelina, este tânăra care a ales să o premieze pe Cotoman Mădălina, eleva gimnaziului, cu o bursă de 1000 lei, în semn de apreciere pentru performanțele ei școlare, destinată să  susțină parcursul educațional. Această primă ediție a Bursei Ștefaniene reprezintă o dovadă a angajamentului față de educație și o susținere valoroasă pentru viitorul tinerelor generații. Împreună au demonstrat că lumea poate fi schimbată, și că binele incepe de la fiecare din noi.
         Mulțumim coordonatorului Academiei Ștefaniana, părintele Serghei Boldirescu, pentru implicarea în educarea tinerei generații din perspectiva binelui, respectului față de aproape și responsabilității față de comunitate.







Concursul de interpretare vocală Next STAR etapa locală s-a încheiat, iar scena a fost plină de magie, talent și emoție! 

Am fost impresionați de toate participantele care și-au demonstrat pasiunea pentru muzică și au oferit momente de neuitat.

💖 Felicitări tuturor pentru curajul și dedicarea de a urca pe scenă și de  pune sufletul în interpretare. Sunteți adevărate surse de inspirație!

Mulțumim tuturor participantelor, juriului și celor care au susținut organizarea acestui eveniment minunat. 🌟

Succes la etapa raională!













    
           În data de 20 noiembrie 2024, în gimnaziul nostru s-a  celebrat Ziua Internațională a Drepturilor Copilului, o zi de acțiune pentru copii, susținută de către copii. Elevii au realizat o carte colectivă „Cartea Drepturilor Copilului”,  fiecare pagină fiind dedicată unui drept al copilului, ilustrat prin texte și desene realizate de ei. Cartea a fost expusă în bibliotecă gimnaziului.









   Orgaizația Națiunilor Unite începând cu anul 2005 a instituit Ziua mondială de comemorare a victimelor accidentelor de circulaţie în data de 15 noiembrie. Astfel, în IP Gimnaziul "Vasile Alecsandri",or.Mărculești, Consiliul Elevilor, a distribuit pliante profesorilor și elevilor pentru a aduce un omagiu victimelor accidentelor de trafic rutier. Prin această activitate, am dorit să conștientizăm importanța siguranței rutiere și să încurajăm responsabilitatea în trafic. Mulțumim tuturor celor implicați și celor care au primit mesajul nostru cu deschidere. Siguranța Rutieră, Responsabilitate!
   Administrația instituției aduce mulțumiri Consilului elevilor și Dnei Pleșca Ana, profesoară de limba și literatura română, pentru elaborarea și distribuirea pliantelor tematice. Să nu uităm: Siguranța la trafic însemnă Viața!




   În luna noiembrie  a.2024 elevii clasei a IX-a au fost implicați în diverse activități care au avut drept scop formarea/dezvoltarea comportamentului pozitiv și relațiilor pritenoase între copiii, pentru a preveni apariția cazurilor de bullying între elevi. S-au folosit metode interactive, jocuri sportive, discuții pe marginea temei.
    Administrația gimnaziului aduce sincere mulțumiri organizatorilor și elevilor participanți, urându-le sănătate, succes, perseverență în toate cele bune.  Cu toții împreună putem face lumea mai tolerantă, pacifistă și binevoitoare!













        🍂  În perioada 01 noiembrie-30 noiembrie 2024, în gimnaziul nostru a fost realizată etapa locală a concursului raional de fotografie „Revelație de toamnă”, în vederea stimulării creativității și a spiritului de observație al elevilor. 
    🍁 Prin această activitate, am dorit să le oferim elevilor oportunitatea de a surprinde frumusețea toamnei dintr-o perspectivă personală și creativă, utilizând tehnici de bază în arta fotografică. Acest obiectiv pune accent pe abilitățile artistice și observarea detaliilor, încurajând elevii să exploreze tema toamnei din perspective unice și originale.


    În gimnaziul nostru s-a desfăşurat, în perioada 04-09 noiembrie 2024, Săptămâna Anti-Bullying: Stop bullyingului și violenței!
  Scopul activităților au fost de a sensibiliza elevii asupra efectelor negative ale bullying-ului, de a promova respectul reciproc și de a crea o atmosferă sigură și incluzivă. În această perioadă în școală a avut loc diverse activități de informare și educație pentru explicarea fenomenului, prezentarea consecințelor și metodelor de prevenire. Elevii au fost antrenați în activități diverse, concepute pentru fiecare categorie de vârstă cum ar fi: ateliere de artă dedicate subiectului, vizionări de filme și materiale informative, discuții și alte acțiuni – toate pentru a promova empatia și toleranța în rândul copiilor. Fiecare elev a semnat un angajament antibullying, promițând respect și sprijin pentru colegi.  Activitățile desfășurate în Săptămâna Anti-bullying vor contribui la o mai bună conștientizare a fenomenului, încurajarea copiilor să solicite ajutorul adulților în gestionarea situațiilor de violență, asigurarea unui mediu școlar mai sigur și mai prietenos pentru elevi. 
   💐Administrația gimnaziului aduce mulțumiri pentru desfășurarea și organizarea activităților: Dnei Suhari Carolina- training cu profesorii; Dnei Foleșteanu Larisa- seminar cu elevii; Dnei Gherman Irina și Consiliul Elevilor, și diriginții claselor I -IX, elevilor claselor gimnaziale - pentru expoziția Anti-Bullying din holul școlii; clasei a VII- pentru împărțirea brățărilor informative tematice, claselor primare - pentru promisiunile antibullying, etc.  
[media=https://youtube.com/shorts/P8w1kQwqr3o?feature=share]

Interviu

Apreciază noul web-site

Alte interviuri...