În data de 16 februarie a.c, în Gimnaziul ”V.Alecsandri” din or.Mărculești s-a desfășurat Competiția școlară la șah și dame, organizată de prof. Mihail Nagrineac și Gheorghe Manea. Elevii claselor a I-IX-a au demonstrat practicarea frecventă a acestui tip de sport și cunoașterea tehnicilor jocului.