***Activi prin fapte civice***
Asociația Obșească a Părinților în Sprijinul Învățământului,în parteneriat cu Sectorul 2 de Poliție și Gimnaziu Vasile Alecsandri din or.Mărculești, au prezentat în data de 15 iunie 2022, pe stadionul sătesc din s. Lunga un flashmob cu genericul”Construim o societate fără adicții nocive”. Scopul activității a fost de a sensibiliza societatea despre problema consumului de alcool, tutun și alte droguri de către tineri. ”Nu-drogurilor! Spunem DA- VIEȚII!”- a fost mesajul adus de către participanți. Ei au împărțit pliante și calendare, au inițiat discuții la subiect, s-au învrednicit de diplome de gratitudine și în final au servit înghețata, care foarte bine se combină cu zilele călduroase de vară.
      Aducem mulțumiri gazdei Primăria s.Lunga pentru primire sufletistă și persoanelor care ne-au susținut în intenția noastră.
Activitatea s-a derulat în cadrul proiectului ,,Construim o societate fără adicții nocive”.
Proiectul ,,Construim o societate fără adicții nocive” este implementat de AO PSÎ în cadrul Programului de Socializare Juridică in Școlile din Moldova (PSJM) a PH International și este finanțat de către Departamentul de Stat al SUA prin intermediul Biroului Internațional pentru Combaterea Traficului de Droguri și Aplicarea Legii, în parteneriat cu sectorul 2 de Poliție Mărculești, Gimnaziul Prajila și  Gimnaziul Coşerniţa din raionul Florești.



Prin spectacol aducem schimbarea! În data de 30 mai 2022, AO a Părinților în Sprijinul Învățământului împreună cu elevii de la Gimnaziul ”V.Alecsandri”, în colaborare cu sectorul de Poliție nr.2, Ofițer Clim Carolina; psihologul Pădureț Olga; profesoarele Plugaru Natalia și Movilă Nadejda, am evoluat pe scena gimnaziului cu spectacolul:” Construim o societate fără adicții nocive”. În rolul principal a fost elevul clasei a 8 Adrian, care a reușit să emoționeze spectatorii până la lacrimi prin drama vieții  prezentată. Scopul scenetei este de a îndruma tinerii să nu încerce  fumatul, consumul de alcool, droguri, țigări electronice, etc. La finalul spectacolului au avut loc discuții cu spectatorii pe marginea tematicii piesei  teatrale. Copii au menționat că au fost tulburați enorm de soarta eroului principal și nu ar dori niciodată să se inverseze rolurile. Activitatea s-a derulat în cadrul proiectului ,,Construim o societate fără adicții nocive”. Proiectul ,,Construim o societate fără adicții nocive” este implementat de AO PSÎ în cadrul Programului de Socializare Juridică in Școlile din Moldova (PSJM) a PH International și este finanțat de către Departamentul de Stat al SUA prin intermediul Biroului Internațional pentru Combaterea Traficului de Droguri și Aplicarea Legii.






📌Atelierul de evaluare a proiectelor și acțiunilor de siguranță comunitară implementate în cadrul Programului de granturi mici”Școala, Poliția &Comunitatea” în anul școlar 2021-2022.
În data de 3 iunie 2022, echipa de la Gimnaziul ”V.Alecsandri” din or.Mărculești, r-nul Florești a participat cu entuziasm la atelierul de totalizare a proiectelor. Noi am prezentat detalieri, inclusiv realizările și obstacolele, în cadrul proiectului ”Școala, Vocea SIGURANȚEI”. Aducem mulțumiri echipei PH International pentru ghidarea pe tot parcursul proiectului, pentru colaborarea fructuoasă și pentru oportunitatea de a rezolva problemele comunităților educaționale din Republica Moldova. 
Aducem mulțumiri și considerațiunile noastre elevilor și părinților din clasele 1-4 din Gimnaziu Vasile Alecsandri și  Scoala Primara Lunga; elevilor-formatori din clasa a 8; Direcția Generală Educație Florești;  Biblioteca Publică or.Mărculești; Biblioteca Publică s.Lunga; Primăria or.Mărculești și tuturor celor implicați în proiect!
Aducem considerațiunile noastre pentru Dna Clim Carolina, ofițer de poliție, pentru suportul acordat și ghidarea în toate activitățile proiectului!!!
Proiectul "Școala, vocea SIGURANȚEI” este finanțat de Departamentului de Stat al SUA prin intermediul Biroului Afacerilor Internaționale în domeniul Combaterii Drogurilor și Aplicării Legii în cadrul Programului de Granturi Mici organizat de Project Harmony, Inc. Waitsfield Sucursala Chişinău, implementat de către Gimnaziul "V.Alecsandri”, or. Mărculești în parteneriat cu Inspectoratul de Poliție Florești,  
Direcţia Generală Educaţie Floreşti și 
Scoala Primara Lunga și Biblioteca Publică or.Mărculești; Biblioteca Publică s.Lunga.








🛎🔔Festivitatea ”Ultimul Sunet” în Gimnaziul ”V.Alecsandri”, or.Mărculești.
Cu multe emoții, buchete de flori, cântece, dans, lacrimi de bucurie, elevi, părinți, profesori.... toți împreună am zis: ”Adio an școlar 2021- 2022!  Bine ai venit vacanța mare!” 
 Retrospectiva anului de studii a  sosit cu multe rezultate școlare, adunate în diplomele care au fost înmânate festiv la careu. Aducem mulțumiri elevilor, profesorilor, părinților pentru munca depusă, perseverență și dedicație în atingerea performanțelor!
Felicitări  cu Ziua Copilăriei!!!














🌺Sărbătoarea ”Adio, Drag Abecedar!”
În data de 27 mai, elevii clasei I-îi, ghidați de învățătoarea Dna Vangheli Aliona, alături de părinți, au desfășurat activitatea ”Adio, Drag Abecedar”. Picii au dansat, au cântat, au recitat poezii,  au ghicit ghicitori, întâmpinând Abecedarul, sosit la festivitate. La final Administrația instituției le-a înmânat diplome de absolvire a clasei I-îi, urându-le succes și o călătorie interesantă în Țara Cunoștințelor.
  Aducem sincere mulțumiri și considerațiunile noastre pentru organizatorii evenimentului.
Pe bună dreptate se spune că un scriitor trăiește în operele sale, un artist bun trăiește în picturile sale, un sculptor trăiește în sculpturile sale. Un profesor bun trăiește în gândurile și acțiunile oamenilor. Vă   urăm de sănătate, prosperitate și cât mai mulți discipoli alfabetizați!






💐Adio, clase primare!👨‍👨‍👦‍👦
Cu cântece, poezii, dansuri, multe emoții și buchete de flori a fost marcată serbarea elevilor din clasa a IV-a, în data de 27 mai. Părinții au perindat prin minte  amintirile celor 4 ani de școală, cu  momente fericite și  experiențe noi.
Oaspeți inopinați au fost elevii de la Liceul Teoretic ”I.Creangă”, Florești, care  au venit să o felicite pe prima învățătoare , Dna Balan Aurica, cu finisarea anului școlar.
    Administrația Gimnaziului ”V.Alecsandri” aduce mulțumiri organizatorilor  sărbătorii . Vă dorim să nu vă pierdeți abilitățile și puterea, vă dorim să obțineți întotdeauna succes în muncă și fericire în viață.

⚽️🏆🥉Felicităm echipa de băieți a clasei a IX-a pentru plasarea pe locul III în cadrul Campionatului raional la Volei din data de 21 mai a.c.! Aducem mulțumiri și considerațiunile noastre pentru profesorul-antrenor Dnul Plîngău Marian, care a ghidat și motivat  elevii spre noi realizări cu succes.
Perseverenţa să vă fie motor şi speranţa combustibil!


👩‍👩‍👧‍👦 ”Citim 100 de povești”📚
Este genericul unui proiect derulat în Gimnaziul ”V.Alecsandri” în perioada aprilie-mai a.c. alături de instituțiile școlare din r-nul Florești, la inițiativa Direcției Generale Educație Florești.
Poveștile au o importanță majoră în dezvoltarea și evoluția copiilor noștri: sunt un mod pentru copii de a înțelege viața, și de a descoperi noi lumi, un mod de a dezvolta imaginația și de a forma valori și principii, un mod de a îmbunătăți gândirea dar și comunicarea. 
Poveștile formează caractere și dau sens vieții. Sunt peste tot în jurul nostru, de la felul în care înțelegem și percepem viața, până la istorie, învățături și sau chiar amintiri. 
Omagiile noastre pentru învățătoarele claselor primare: Vangheli Aliona, Tintiuc Lilia, Plugaru Natalia și Balan Aurica!!!
Ştim cât de serios aţi muncit, ca să atingeţi acest ţel, şi Vă felicităm cu toată sinceritatea pentru succesul Dumneavoastră.
Continuaţi tot aşa!

În data de 20 mai în incinta Gimnaziului ,,V.Alecsandri” din or.Mărculești s-a desfășurat o activtitate interactivă Concurs între generații, unde au participat elevi și părinți din localitățile: or.Mărculești, s.Băhrinești, s.Lunga, s.Prajila, s.Coșernița și s.Mărculești.  Juriul a apreciat cele 9 probe de concurs, derulat între echipa părinților și echipa elevilor. Scopul concursului a fost cunoașterea și promovarea unui mod de viață sănătos, fără alcool, tutun și alte droguri.
Aducem mulțumiri elevilor și părinților implicați în competiție, cât și juriului, compus din Primarul or.Mărculești, Dnul Vîrlan Ion; ofițerul de Poliție, Dna Clim Carolina; bibliotecara Dna Pastușac Svetlana; directorii Gimnaziilor din Or.Mărculești și s.Coșernița: Nagrineac Svetlana și Buzdugan Natalia.
Activitatea s-a derulat în cadrul proiectului ,,Construim o societate fără adicții nocive”.
Proiectul ,,Construim o societate fără adicții nocive” este implementat de AO PSÎ în cadrul  Programului de Socializare Juridică in Școlile din Moldova (PSJM) a PH International și este finanțat de către Departamentul de Stat al SUA prin intermediul Biroului Internațional pentru Combaterea Traficului de Droguri și Aplicarea Legii.








Interviu

Apreciază noul web-site

Alte interviuri...